Anasayfa / Nasıl Yapılır? / Android Wipe Nasıl Yapılır
Android Wipe Nasıl Yapılır

Android Wipe Nasıl Yapılır

Bugün sizlere bir çok Android cihaz kullanıcısının ya merak ettiği, ya bir yerlerden duyduğu ya da bilse bile yapmaya cesaret edemediği Android cihazlarda Wipe yapma işleminin ayrıntılarını paylaşacağız. Peki Android Wipe Nedir ve Android Wipe Nasıl Yapılır?

Android Wipe Nedir?

Android cihazlarda Wipe işlemi özet olarak telefonunuzdaki tüm içeriğin silinmesi ve Android telefon yada tabletinizin fabrika ayarlarına döndürülerek ilk aldığınız gün ki haline döndürülmesidir.

Bu işlem telefonunuzun hafızasındaki tüm verileri sileceğinden, telefonunuzdaki yüklü olan tüm uygulamalar, uygulama verileri ve eğer telefon hafızasında kayıtlı ise mesajlarınız, rehberiniz, resim ve videolarınız silinecektir.

Eğer bilinçsiz şekilde bu işlemi yapacak olursanız yukarıda saydığım tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken CM Backup, Titanium Backup vb. uygulamalar ile verilerinizi yedeklemenizdir.

Android Wipe Nasıl Yapılır?

Android cihazınıza Wipe yani silme işlemi yapmak için yapmanız gereken ilk adım önemli verilerinizi yukarıdaki programlardan ya da Google Play Store’dan indirebileceğiniz benzer Android yedekleme uygulamalarından biri ile yedekleyin.

Telefonunuzun Micro SD kart desteği var ise bir hafıza kartınız yok ise en az 8 Gb kapasiteye sahip bir Micro SD hafıza kartı edinin. Hafıza kartı kullanmak hem verilerinizi yedeklemenizi kolaylaştırır hem de resim ve videolarınızın otomatik olarak hafıza kartına kaydedilmesini sağlamış olursunuz.

Önemli verilerinizi yedekledikten sonra Android telefonunuzu Recovery Moda alın. Android Reveory mode nedir, Android Recovery Mod Nasıl alınır sorularının cevaplarını daha önce burada paylaştığımız yazımızda ayrıntılarıyla anlatmıştık. Buradaki adımları uygulayarak Recovery Moda girdiğinizi varsayıyorum.

Wipe Data/Factory Reset

Recovery Moda ekranında bundan sonra yapmanız gereken telefonunuz ses artırma/azaltma tuşlarıyla  “Wipe Data/Factory Reset ” ve “Wipe Cache Partition” seçeneklerine sırasıyla seçin ve onay verin. Seçim yapmak için Telefonunuzun açma/kapama tuşunu kullanın. Gelen onay ekranda da onay vermek için aynı şekilde ses tuşları ve güç tuşunu kullanın.

İki seçeneği de seçip onayladıktan sonra Android Wipe Factory Reset yapılmış yani silme işlemi tamamlanmış olur. Son olarak Recovery ekranında “Reboot System Now” seçeneğini işaretleyin ve telefonu yeniden başlatın.

Bu adımları düzgün bir şekilde uyguladıysanız artık Android mobil cihazınızın hafızasında tüm veriler silindi ve mobil cihazınız üzerinde yüklü olan yazılımın ilk kurulduğu haline dönmüş oldu.

Android Wipe Ne İçin Kullanılır

Android Wipe silme işlemini aşağıdaki durumlarda kullanabilirsiniz;

  1. Telefonunuza yeni bir Android Rom yüklemeden önce telefondaki tüm verileri silmek için,
  2. Telefonunuz çok yavaşladı ve mobil chazınızda çözemediğiniz tutarsızlıklar var ise,
  3. Yeni bir Rom yüklemeden önce eski Rom (yazılım) üzerindeki tüm kalıntı ve Cache dosyalarını temizlemek için.

Android Wipe işlemi mobil cihazınızda son yüklü olan Rom dosyasını silmez. Sadece bu Rom üzerindeki uygulama ve kişisel verileri silerek romun cihaza yüklenmeden önceki durumuna getirir.

Bu yazımızda sizlere Android Wipe nedir, Android Wipe nasıl yapılır, Android Wipe ne için kullanılır vb. sorunların yanıtlarını basit ancak tüm ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştık. Yazımızı beğendiyseniz daha önce paylaştığımız Nasıl Yapılır temalı yazılarımıza buradan bakmayı unutmayın.

Ayrıca Adroid Wipe işlemi ile ilgili merak ettiklerinizi ve yazı ile ilgili yorumlarınızı yazı altındaki cevapla bölümünden bizimle paylaşabileceğinizi tekrar hatırlatalım.

 

Özet
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Android Wipe Nasıl Yapılır
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

Bir yorum

  1. Selam. Mi 5s plus telefonum yere düştü ve artık açılmıyor. Ekran sağlam twrp modda açılabilir ancak şarj %7 CPU sıcaklığı 105 derece görünüyor. Ama telefon buz gibi aslında… Aile yapılan ama şarj %7 olduğundan işlem esnasında pil biterse ne olur. Ayrıca telefon şarj olmuyor görünüyor. Kapalıyken 5 saat şarj ettim yine %7 görünüyor twrp modda şarj ettim yine şarj %7 görünüyor… Bu şarj düzeyi ile Wipeout işlemini yapsam olurmu? Yada Wipeout yaparken şarj kablosu takılı olursa bu risk bertaraf edilmiş olurmu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir