Anasayfa / Nasıl Yapılır? / Android Gmail Uygulamasına Hotmail Hesabı Eklemek
Gmail Uygulamasına Hotmail hesabı nasıl eklenir

Android Gmail Uygulamasına Hotmail Hesabı Eklemek

Bu yazımızda çoğumuzun eskiden kalma ve hala kullandığı Hotmail hesaplarının, Android telefonlar ile birlikte yüklü gelen Gmail uygulamasına nasıl ekleneceğini göreceğiz.

Gmail uygulamasının eski sürümlerinde mail hesabı olarak sadece gmail hesapları eklenip kullanılabiliyorken artık yeni versiyonlarında başka servis sağlayıcıların hesaplarını da Gmail uygumalasına ekleyebiliyoruz.

Bizim anlatacağımız sürüm Android 5.0 ile gelen Gmail’in 5. sürümüne göre olacak. Adım adım Gmail uygulamasına hotmail hesabı eklenmesine başlıyoruz.

Android Gmail Uygulamasına Hotmail Hesabı Nasıl Eklenir?

1. Öncelikle telefonunuzda Uygulamalar altında Gmail uygulamasının kurulu olduğundan emin olun. Eğer kurulu değil ise buradan telefonunuza yükleyin.

2. Gmail uygulaması açın ve uygulama içerisinde Ayarlar->Hesap Ekle‘ye tıklayın. Karşınıza Resim-1‘deki gibi bir ekran gelecek. Burada Kişisel (IMAP/POP) seçeneğini işaretleyin.

Gmail uygulamasına Hotmail hesabı eklemek

Resim-1

3. Sonra sizden Resim-2‘deki gibi ekleyeceğiniz email adresinizi soracak. Buraya adresinizi girin ve sonraki adıma geçin.

Gmail uygulamasına Hotmail hesabı eklemek

Resim-2

4. Sonra karşınıza email hesabının türünü soran Resim-3‘deki gibi bir ekran gelecek. Burada Kişisel (IMAP) seçip devam ediyoruz.

Gmail uygulamasına Hotmail hesabı eklemek

Resim-3

IMAP ve POP3 arasındaki fark nedir?

POP‘u mu yoksa IMAP erişimini mi kullanacağınız konusunda karar vermeye çalışıyorsanız IMAP erişimini kullanmanızı öneririz. POP’tan farklı olarak IMAP erişimi, Web Gmail uygulamanız ve e-posta istemciniz arasında iki yönlü iletişim sunar. Bu, Gmail’de bir web tarayıcısı kullanarak oturum açtığınızda e-posta istemcileri ve mobil cihazlar üzerinde gerçekleştirdiğiniz işlemler (örneğin, bir e-postayı ‘iş’ klasörüne koyma) anında ve otomatik olarak Gmail’de görüneceği anlamına gelir (örneğin; Gmail’de yeniden oturum açtığınızda söz konusu e-posta üzerinde “iş” etiketi görünür).

5. IMAP seçiminden sonra karşımıza Resim-4‘deki sunucu ayarlarını gireceğimiz ekran geliyor. Bu bölüm önemli. Buraya gireceğimiz sunucu adresini, port numarasını ya da güvenlik türünden birini hatalı girersek işlem başarısız olur. Bu nedenle hotmail hesabınız için seçenekleri Resim-4‘deki gibi gibi girin ve sonraki aşamaya geçin.

Gmail uygulamasına Hotmail hesabı eklemek

Resim-4

6. Şimdi sıra geldi “Giden Sunucu Ayarlarına“. Bu ayarları da aşağıda göreceğiniz Resim-5‘deki şekilde yapıyoruz. Bu ayarları da düzgün şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Bu esnada Gmail tüm bu girdiğiniz bilgiler ile girdiğiniz email hesabının sunucusuna bağlanmayı dener ve başarılı olursa sonraki aşamaya geçer.

Gmail uygulamasına Hotmail hesabı eklemek

Resim-5

Yazımızı Hotmail ayarları için yapıyoruz ancak siz Yandex, Yahoo ya da başka bir mail servis sağlayacının Gelen ve Giden posta sunucu port ve güvenlik bilgilerini aynı şekilde girdiğiniz takdirde, bu hesaplarınızı da Gmail uygulamasına ekleyip aynı anda birden fazla email hesabınızı aynı uygulama üzerinden kullanabilirsiniz.

7. Bu aşamaya gelmeyi başardıysanız artık Hotmail hesabınızı Gmail uygulamasına eklediniz demektir. Gmail artık size Resim-6‘daki epostaların hangi sıklıkla kontrol edileceğini ve resimde gördüğünüz ayarları nasıl kullanmak istediğinizi sorar. Bu ayarları da resimdeki gibi yapın ve işlemi tamamlayın.

Gmail uygulamasına Hotmail hesabı eklemek

Resim-6

Sonuç olarak; Gmail android uygulamsına Hotmail hesabının nasıl ekleneceğini gördük. Biraz önce belirttiğim gibi başka email hesaplarınızı da aynı şekilde sunucu bilgilerinizi öğrenerek Gmail uygulamasına dahil edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir