Anasayfa / Mobil Cihazlar / Akıllı Telefonlar / Jailbreak Nedir ? Jailbreak Hakkında Merak Edilenler
jailbreak nedir

Jailbreak Nedir ? Jailbreak Hakkında Merak Edilenler

Bu yazımızda iPhone ve iPad cihaz sahipleri tarafından çok merak edilen Jailbreak nedir? Jailbreak Nasıl Yapılır? Jailbreak Garantiyi bozar mı ? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Jailbreak Nedir?

Bilmeyenler için, her akıllı mobil cihaz gibi Apple mobil cihazları da bir işletimi sistemi ile çalışıyor. Bu işletim sisteminin adı iOS olarak adlandırılıyor. iPhone ve iPad cihazlar ilk versiyonlarından beri bu iOS sürümlerini kullanıyorlar. Apple firması bu iOS sürümünün stabil, güvenli ve saldırılara karşı kapalı olmasını istiyor. Bu nedenle kullanıcılara işletim sistemine müdahalede bulundurmuyor.

Böylece diğer tüm mobil işletim sistemlerinden daha stabil, daha sorunsuz ve daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Apple işletim sistemini bu amaçlar doğrultusunda kısıtladığı için, kullanıcılar Android platformundaki gibi özgür hareket edemiyor.

Örneğin işletim sistemini özelleştiremiyor, Apple’ın sunduğu ayar ve seçeneklerin dışında telefonla oynayamıyor, telefona dosya ve resim aktarımını Android platformunda olduğu gibi özgür bir şekilde yaptırmıyor.

jailbreak nedir

İşte bu noktada hem iOS’un stabil, hızlı ve güvenli taraflarından faydalanmak hem de iOS platformunu özgürleştirerek, istenilen özelleştirmelerin yapılmasını isteyenler tarafından iOS’un sınırlarının kaldırılması yani Jailbreak olayı ortaya çıkmıştır.

Özetle Jailbreak, Apple firmasının iOS işletim sisteminde kısıtladığı, izin vermediği dosyalar ve işletim sistemi üzerinde  erişim izni sağlama yöntemidir.

Jailbreak Zararlı mıdır?

Jailbreak ile cihaz üzerinde genişletilmiş erişim yetkisine sahip olduğunuz için, Jailbreak sonrası kullandığını 3. parti yazılım kötü amaçlı bir yazılım ise risk altında sayılırsınız. Ancak Jailbreak’li telefonlar için yaygın ve bir çok kullanıcısı olan yazılımlar ve güvenli repo kaynaklarından indirdiğiniz dosyalar için risk seviyesi daha az.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Jailbreak sonrası telefonunuz önceki haline göre bir çok riske açık olduğundan, Jailbreak yapmadan önce bu risklerin bilincinde olmanızda yarar var.

Jailbreak Garantiyi Bozar mı?

Kullanıcıların merak etiği konulardan biri de Jailbreak garantiyi bozar mı sorusunun cevabıdır. Öncelikle sorunun cevabı satın alınan ülkelere göre değişmekte. Amerika’da Jailbreak işlemi yasal olarak kabul ediliyor ve Jailbreak işleminden kaynaklı oluşan sorunlarda garantiden işlem yapılıyor.

Ancak ülkemizde bu durum tam olarak bu şekilde işlemiyor. Jailbreak’ten kaynaklı cihazda parça değişimi ya da cihaz değişimi gibi büyük çaplı bir sorun oluştuysa Apple Türkiye bu tarz telefonlara işlem yapmayabiliyor. Bu nedenle Jailbreak yapmadan önce bu konuyu da bilmekte yarar var.

Jailbreak Sonrası Ortaya Çıkan Cydia Nedir?

Jailbreak nedir? Jailbreak zarar lımıdır? sorularının cevaplarını öğrendik. Bu açıklamalardan sonra Jailbreak yapmaya karar veridiniz. Peki Jailbreak nasıl yapılır?

Bu sorunun cevabının Jailbreak yapma programlarının neler olduklarını sizlere başka bir yazımızda ayrıntılı olarak anlatacağız ve bu yazı içerisinden de linkini vereceğiz.

Bu anlatılanlardan sonra Jailbreak yaptığınızı farz edelim. Jailbreak sonrası telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra cihazınızın önceki haline göre tek farkı uygulamaların içerisine Cydia adlı bir uygulamanın yüklenmiş olduğudur.

Peki bu meşhur Cydia nedir?

jailbreak nedir

Cydia, Jailbreak yapılmış telefonlarda 3. parti yazılımları ve tweak olarak adlandırılan cihazınıza iOS işletim sistemi dışında ekstra özellikler katan uygulamaları yüklemeyi sağlayan iTunes benzeri bir uygulama deposu yazılımıdır.

Bu uygulamayı kurduktan sonra yukarıda saydığım uygulama ve tweak’lere hemen ulaşamazsınız. Bu uygulama ve Tweak’lerin olduğu Repo olarak adlandırılan adresleri Cydia uygulamasına eklemeniz gerekmekte. Yine başka bir yazıla Cydia repo listesini ve Cydia repo ekleme nasıl yapılır sorusunun cevabını ayrıntılı olarak anlatacağız.

Bu yazımızda iOS işletim sistemine sahip bir Apple cihaza Jailbreak yapmak isteyen ancak Jailbreak konusunda bilgi sahibi olmayan kullanıcılara Jailbreak nedir ? Jailbreak Nasıl yapılır ? Jailbreak sonrası ortaya çıkan Cydia nedir ? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Yazımızı beğendiyseniz diğer mobil cihaz içeriklerimize de buradan ulaşabilirsiniz. iPhone Jailbreak işlemi ile ilgili merak ettiklerinizi yazı altına mesaj atarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Özet
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Jailbreak Nedir? Jailbreak Hakkında Merak Edilenler
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir