Anasayfa / Mobil Cihazlar / Samsung Telefonlara Root Atma İşlemi Nasıl Yapılır
samsung root atma

Samsung Telefonlara Root Atma İşlemi Nasıl Yapılır

Bu yazımızda  kullanıcıalr taratından çok merak edilen Root nedir ?, Samsung Root Atma Nasıl Yapılır ?, Odin ile Root yapma nasıl yapılır ?, Cf Auto Root nedir ?Odin Cf Auto Root atma nasıl yapılır ? sorularının cevaplarını göreceğiz.

Samsung cihazlara Cf Auto Root ile Android Root Atma işlemi için gereken root dosyalarını, yazı altındaki Samsung Cf Auto Root indir başlıklı bölümden indirebilirsiniz.

Root Nedir ?

Android telefon ve tabletlerde Root işlemi, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda ayrıcalıklı yani en üst seviye kullanıcı yetkisine sahip olma işlemidir.

Bu yetkiye sahip olduğunuz cihazlarda normalde erişimin kısıtlı olduğu sistem dosyalarına erişebilir, değiştirebilir ya da silebilir, root izni isteyen uygulamalar ile telefonuzunda normalde kısıtlanmış olan  ses seviyesi artırma, ekran renk ayarları ile oynama, gelişmiş ekran haketleri (Gestures) ile değişik kısayol erişimleri sağlama, Ekran çözünürlüğü değiştirme vb. bir çok değişikliği yapabilir hale gelirsiniz.

Android Root Garantiyi Bozar mı ?

Peki Android Root atma garantiyi bozar mı ? Hemen söyleyelim evet. Android cihazını root yapmak ülkemizde kullandığınız cihazın garanti dışına kalmasına sebep olmaktadır.

Özellikle Samsung gibi büyük firmalar, mobil cihazlarına root yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için bir Android root sayacı tutar. Normalde root yapılmamış telefonda bu sayaç değeri sıfırdır. Telefona root yapıldığı anda root sayacı değeri değişir.

Böylece siz root sonrası mobil cihazınıza format atsanız dahi bu sayaç değeri değişmemektedir. Bu nedenle Samsung mobil cihazlara root atma işlemini yapacak kullanıcıların Root Atma Garanti sürecine dikkat etmesi gerekmektedir.

Gelelim Samsung mobil cihazlara Cf Auto Root ile Root Atma işlemine.

Samsung Root Atma Yöntemleri ?

Konuya başlamadan önce Samsung Root atma yöntemlerine kısaca değinelim. Samsung mobil cihazları root yapmak birden fazla yöntem mevcut. Biz buyazımızda bu yöntemlerden en basit olanını yani Odin ile Cf Auto Root atma yöntemini kullanacağız.

Bu yöntem dışında cihazınıza varsayılan kurtarma Recovery modu yerine ClockworkMod (CWM) ve TWRP gibi Custom Recovey modları üzerinden Root atma işlemidir.  Bu yöntem genel olarak Android Recovery Mod Root, CWM Root Atma ya da TWRP Root atma gibi isimler ile anılır.

Merak edenler içim Android CWM veTWRP recovery mod nedir ve nasıl yüklenir sorularının cevaplarını içeren ayrıntılı bir yazıyı önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

Bizim Kullanacağımız CF Auto Root Nedir ?

Cf Auto Root Odin programı ile yazılım atılabilen cihazları root yapmaya yarayan uygulamanın adıdır. Hemen hemen tüm Samsung mobil cihazlarının root dosyaları Cf Auto Root sitesi üzerinde yer almaktadır. Her bir model ve her modelin farkli Android sürümleri için farklı bir root dosyası bulunmaktadır ve bu dosyalar .tar.md5 uzantılıdır.

Samsung Root Atma Nasıl Yapılır ?

Root nedir, Root garantiyi bozar mı?,  Android Root atma yöntemleri ile ilgili giriş bilgilerinden sonra gelelim Samsung Cihazlara CF Auto Root ile Root atma işlemine.

Samsung cihazınıza Root Yapma işlemine geçmeden önce buradaki  yazımızda ayrıntılı olarak anlattığımız Odin ile Rom Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler başlığı altındaki adımları yaptığınızdan emin olunuz. Samsung Root atma işlemi için Odin programını kullanacağımızdan ve Root Atma işelem adımlarının Rom yükleme adımları ile aynı olduğundan, bu adımları sorunsuz şeklilde geçerseniz Root işleminde hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Bu adımları geçtikten sonra yapmanız gereken şey Cf Auto Root sitesi üzerinden Root yapacağınız Samsung cihazın modeli ve o modelde kullandığınız Android işletim sistemi sürümüne uygun root dosyasını indirmek olacak.

Burası önemli; Cf Auto Root sitesinde bir çok Samsung Marka ve Model mobil cihaz ve onların farklı Android sürümleri için Root dosyası yer almaktadır. Örneğin siz Cf Auto Root ile Note 3 cihaza Root atma işlemi yapacaksınız ve cihaznınız Türkiye’den alınma Note 3 N9000Q modeli ve işletim sisteminiz Android 5 ise;  listeden N9000Q için Cf Auto Root ile Android 5 sürümü için root dosyası indirme işlemini yapmanız gerekmekte. Eğer kendi cihaznınızdan ya da kendi işletim sistemi sürümünüzden farklı olan bir Root dosyası indirirseniz mevcut yazılımınızı bozabilirsiniz.

Bu nedenle indireceğiniz dosyaya çok dikket etmeniz gerekiyor.

Odin ile Cf Auto Root Atma

Cf Auto Root sitesinden modelinize ve Android sürümünüze özel Root dosyasını indirdiniz diyelim. Bu dosyalar genelde .zip uzantılıdır.

1. Öncelikle bu sıkıştırılmış .zip uzantılı dosyayı bilgisayarınızda uygun bir yere açınız.

2. Bu dosya içerisinde hem Odin programı dosyaları, hem de .tar.md5 uzantılı Root dosyası yer almaktadır.

3. Odin.exe programını çalıştırın.

4. Telefonunuzu kapatın ve Download Mod’da açın.

Android Download Mod alma işlemi için yapmanız gereken telefonunuz kapalı şekilde Ses Kısma+ Home + Güç tuşlarına birlikte basarak telefonunuzun açılmasını bekleyin. Bu esnada bu 3 tuşa basmaya devam edin. 4-5 saniye içerisinde telefonunuz Download Moda girecek. Bu ekranı görür görmez tuşları bırakın.

5. Bu şekilde cihazı bilgisayara USB kablosu ile bağlayın.

6. Odin programında aşağıdaki resme göre sırasıyla 1. numaralı bölümünde işaretlenen kutucukların aşağıdaki şekilde seçili olduğundan emin olun.

odin ile rom yükleme

7. Sonra, resimde 2.bölümdeki AP düğmesine tıklayın ve cihazınıza uygun .tar.md5 uzantılı root dosyasını seçin. Daha önce örneğini verdiğimiz Note 3 N9000Q için CF-Auto-Root-ha3g-ha3gjv-smn9000q.tar.md5 dosyası.

8. Seçtikten sonra Odin programı seçtiğiniz root dosyasını kontrol edecek. Dosyada herhangi bir hata yok ise resimde 3. numaralı alanda görüldüğü şekilde kontrol işleminin sorunsuz bir şekilde yapıldığına dair bir mesaj ekrana gelecek (Checking Md5 finished Successfully).

9. Buraya kadar her şey yolunda ise en son aşamaya geldiniz demektir. Odin programında sağ alt tarafında (4 numaralı alan) “Start” düğmesine basarak Odin ile root atma işlemini başlatabilirsiniz.

10. Bu aşamada hızlı bir şekilde Root dosyası cihazınıza yüklenecek ve yükleme sonrası cihaznınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Cihaz yeniden başladıktan sonra cihazı kablodan çekebilirsiniz. Cihaz açılırken 1-2 defa kendini yeniden başlatabilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yok.

11. Cihazınız sorunsuz olarak açıldıktan sonra Uygulamalar altına SuperSu adlı Root uygulamasının cihaznınıza otomatik olarak yüklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Samsung Root atma

Bu aşamaya kadar geldiyseniz tebrikler! Artık Samsung cihazınıza Odin üzerinden Cf Auto Root ile Root atma, Samsung SuperSu apk uygulamasını kurma aşamalarını sorunsuz olarak geçtiniz demektir.

Samsung Cihazdan Root Kaldırma

Buaşamaya kadar herşeyi doğru yaptınız ve Samsung cihazı rootlama işlemini bitirdiniz. Herhangibir sebeple bu Samsung Root kaldırma ya da Root silme işlemini yapmak istiyorsunuz. Peki Samsung cihazdan Root Kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Bu konuyu daha önce başka bir ayrıntılı olarak anlattığımız için burada uzun uzun değinmeyeceğiz. Root kaldırma işlemi için buradaki yazımızdaki adımları takip ederek Samsung Root kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Samsung Cf Auto Root indir

Samsung tablet ve telefonlar için Cf Auto Root dosya tam listesi için tıklayın.

 

SONUÇ

Bu yazımızda sizlere Root nedir, Samsung root atma nasıl yapılır, Odin ve Cf Auto Root ile Kolay Root atma adımları  hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Aslında çok basit olan bu işlemi tüm ayrıntılarıyla ve konuyu hiç bilmeyen bir kişi için hazırladığımız için uzun bir yazı oldu ama Root atma işleminin tüm aşamalarını sizlere anlatmış olduk.

Buna rağmen Samsung telefonlara Root atma işlemi ile ilgili anlamadığınız ya da kafanıza takılan sorularınızı yazı altına mesaj atarak bizimle paylaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

 

Özet
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Samsung Telefonlara Cf Auto Root ile Root Atma Aşamaları
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

4 Yorumlar

  1. Aynen bende de fail yazio dioki “telofonu ulock etmeniz gerek” sorunu nasil coze bilirim ?

  2. merhabalar yaklaşık 3 gündür root atmaya çalşıyorum. fakat her seferinde fail hatası alıyorum. gerekli işlemlerin hepsini yaptım ve uygun root dosyası olduğundan da eminim fakat her nedense her seferin de aynı sorunla karşılaşıyorum. telefon modeli sm-710f 7,0 android root atmak için önce rom yüklemem mi gerekiyor yoksa ? yardımcı olursanız sevinirim.

    • Cf auto root ile mi rot yapıyorsunuz?

      • merhaba daha önce samsung s3,telim vardı onunla rot recowery yeni yazılımlar basit odinle yapıyordum sonra samsung j3 aldım almaz olsaydım ne rot oluyo nede recower yüklenyo tel iki sefer çoktu birincıde costum binar blocket oldu yuz tl verdım yazılım attılar ikincide teli faprika ayarına döndurdum döndurmez olsaydım samsung ekranında kaldı acılmadı telde rot ve recowery olmadıgı için wipe cache hart resetde yamadım kımse samsung j serısı almasın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir