Anasayfa / Haberler / WordPress 4.4 Güncellemesi Yayınlandı
Wordpress 4.4 Yenilikler

WordPress 4.4 Güncellemesi Yayınlandı

Günümüzün PHP ve MySql altyapısını kullanan popüler blog ve web sitesi içerik yayın sistemi WordPress’in 4.4 güncellemesi yayınlandı.

Ünlü jazz müzisyeni Clifford Brown‘a ithaf edilen yeni sürüm beraberinde bir takım yenilikle geliyor. WordPress 4.4 Clifford sürümü ile gelen yeniliklere beraber göz atalım.

WordPress 4.4 Yenilikler

Resimlerde Mobil Responsive İyileştirmeler

WordPress 4.4 güncellemesi ile mobil kullanımlarda sitelerdeki görseller mobil duyarlı hale geliyor. Yani WordPress altyapısını kullanan sitenizdeki resimler farklı boyutlarda olsalar dahi güncelleme ile görsellerin her zaman mobil görünüme tam olarak yerleştirilebilmesi sağlanıyor.

Ziyaretçinin mobil ziyaretlerde kullandığı cihaz çözünürlüğünden bağımsız olarak görselleri görüntülenen ekrana otomatik yerleşimi yapılabilecek. Bunun yapabilmek için daha önce ya mobil destekli (responsive) temalar ya da bu tür işlemleri yapabilen bileşenler (plugin) kullanmak gerekiyordu.

Site İçine Başka Site İçeriği Gömme

Yeni gelen güncelleme ile WordPress destekli başka sitelerin yazı içeriklerini kendi sitenize ya da kendi sitenizdeki içerikleri başka sitelere ekleyebilirsiniz. Hem de yazınız da var ise öne çıkan görseller ile birlikte.

Bunun için yapmanız gereken WordPress 4.4 sürümü ile gelen 5 yeni embed sağlayıcıyı kullanabilirsiniz. Bunlar  Cloudup, Reddit yorumları, ReverbNation, Speaker Deck ve VideoPress.

Yeni Twenty Sixteen Teması

wordpress 4.4

Özellikle WordPress’e yeni başlayanları oldukça tatmin edeceğini düşündüğümüz Twenty Sixteen teması ile tam mobil uyumlu (Responsive) kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz. Böylece yeni başlayan, WordPress’i öğrenmek isteyen ve ücretli temalara para vermek istemeyenler mobil destekli bu tema ile içeriklerini takipçilerine sunabilecekler.

REST API Altyapısı

Diğer bir yenilik REST API altyapısında geliyor. REST API artık çekirdeğe tam olarak entegre edildi. Böylece WordPress tema ve plugin geliştiricileri, REST API yapısını kullanarak projelerinde WordPress ile ilgili daha ayrıntılı işler çıkarabilecekler.

WordPress 4.4 İndir

 

WordPress 4.4 Türkçe sürümü indir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir