Anasayfa / Nasıl Yapılır? / Yurtdışı İnternet Sitelerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?
yurtdışı alışveriş

Yurtdışı İnternet Sitelerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Yurtdışı İnternet Sitelerinden Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ülkemizde artık pek çok insan, hayatında en az bir kez kendisi ya da eş dost aracılığıyla internet sitelerinde alışveriş yapmıştır. Peki ya yurtdışı alışveriş?

Birçoğunuz yurtdışı internet sitelerinden alışverişlerinden Türkiye’ye kıyasla çok uygun fiyatlarla ürün getirebildiğini duymuşsunuzdur. İşte bu noktada yurtdışı alışverişe başlamadan önce nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili faydalı bilgiler vereceğiz.

Gümrük Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışından alışveriş yapamadan önce 4458 sayılı kanun gereğince Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan kuralları bilmeniz gerekiyor. Bu kurallara dikkat etmediğiniz takdirde, yurtdışından kargo ile gönderilen ürününüz gümrüğe takılabilir.

Yurtdışı alışveriş
Bunun neticesinde ürününüzü gümrükten alabilmek için, ya yüksek miktarda vergi ödemek zorunda kalırsınız ya da ürünüz yasaklı ürünler kategorisindeyse ürünü hiç alamayabilirsiniz.

Yurtdışı alışverişlerde 75 avro ya kadar vergi ücreti yok!

Yurtdışı internet sitelerinden yapacağınız alışverişlerde 75 avroya kadar vergi ödemenize gerek yok. 75 avro ile 1500 avro arasındaki ürünlerde, ürünün cinsine göre değişen oranlarda vergi ödemeniz gerekiyor.

Peki Ürünüm 75 Avro Üzerindeyse Ne Kadar Vergi Ödemem Gerekiyor?

Bu aslında ürünü satın aldığınız ükleye göre değişiyor. Eğer ürünü aldığınız internet sitesi AB üyesi ülke ise bu oran yüzde 18 olarak uygulanıyor. AB üyesi değilse ise bu oran yüzde 20 olarak uygulanıyor. Vergi ücretleri ürünün kargo ücreti hariç ücreti üzerinden hesaplanıyor.

Ayrıca satın aldığınız ürününün 30 kg’ı aşmaması gerektiğini belirtelim.

Yurtdışı Alışverilerde Hangi Ürün Kategorilerinde Kısıtlama Var?

Yurtdışı internet sitelerinden alışverişlerinizde 75 avro altındaki her ürünü getiremediğiniz söylemiştik. Peki hangi ürün kategorilerinde kısıtlama var? Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse;yasak maddeler

  • Cep Telefonları
  • Ateşli Silah , Patlayıcı Madde ve Ürünleri,
  • Gece Görüşü Dürbünü
  • Alkol , Sigara , Uyuşturucu
  • Kumar Makinaları
  • Zirai Amaçla Kullanılan Her Türlü Toprak, Yaprak, Sap, Saman, Ot, Tabi Gübre vb.

ürünleri getirmek istediğiniz yüksek ihtimalle ürününüz gümrüğe takılacak ve geri gönderilecek.

Yurtdışı Alışverişlerde Yıllık Alışveriş Limiti

Hemen söyleyelim artık böyle bir limit yok. Herbir alışverişiniz 75 avro altındaysa ve satın aldığınız ürün yasaklı ürün kategorileri altında değilse o yıl içerisinde istediğiniz kadar ürün getirebilirsiniz. 2014 yılına kadar kağıt üstünde yılda 5 olan alışveriş limiti 2014 yılında kaldırıldı. Tabi bu limitin olmaması sebebiyle alışverişleri abartmamak gerek. Alışveriş sayınızın şüphe çekmesi durumunda, gümrük tarafında takibe alınabilir ve alışverişlerinizin ticari bir faaliyet olarak algılanmasına sebep olabilirsiniz.

Yurtdışı Alışverişlerde Kargo Ücreti Ödenir mi?

Yurtiçindeki sitelerde nasıl ki bazı ürün ve sitelerde kargo ücreti ücretiz oluyorsa aynı şey yurtdışı alışveriş siteleri için de geçerli. Yurtdışındaki alışveriş sitelerinde de alışveriş yaptığınız siteye ya da ürünlere göre kargo ücreti değişmekte ya da ücretsiz olmakta. Genelde uzakdoğu menşeli (Çin, Hong Kong vb.) sitelerde Türkiye’ye kargo ücreti alınmamakta.

Her alışveriş sitesinde kargo ücretini “shipping” başlığı altında görürsünüz. Eğer shipping bölümünde “free” yazıyorsa kargo ücretsiz demektedir. Tabi kargo ücreti ürünün gönderileceği ülkeye göre değişebilir. Kargosu ücretsiz görünen bir ürün, üye olarak giriş yaptığınızda ya da gönderilecek ülke olarak Türkiye’yi seçtiğinizde ücretli olarak görünebilir. Bu nedenle alışverişe başlamadan önce seçilebiliyorsa öncelikle gönderilecek ülkeyi seçin sonra ürünlere bakın. Böylece ilgilendiğiniz  ürünün Türkiye’ye gönderilip gönderilmediğini ya da Türkiye’ye kargo ücretinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı Kargo Takibi

Yurtdışı alışverişlerinde uzakdoğu ülkelerinden alınan ve genelde 5 doların altında olan ücretsiz kargolu alışverişlerde bir takip numarası olmaz. Bu ürünler China Post, Singapur Post vb. posta şirketleri ile gönderilir ve ürünlerin Türkiye’ye gelişleri 3 hafta ile 6 hafta arasında değişir. Bu ürünler Türkiye’ye geldikten sonra PTT Kargo tarafından adreslerine ulaştırılır. Bu ürünlerin kargo takip numarası (tracking number) olmadığı için kargonuzun nerede olduğunu takip edemezsiniz ve kaybolma ihtimali vardır.

internetten alışveriş

Kaybolma durumunda da bir hak iddaa edemezsiniz. Bu durumda alışveriş yaptığınız siteyle iletişime geçip, durumu anlatmanız gerekir. Genelde uzak doğu siteleri bu tür talepleri uygun görür ve paranızı iade eder.

Kargonuzun takip numarası var ise sorun yok. Bu durumda alışveriş yaptığınız siteden öğreneceğiniz kargo takip numarası ve kargo şirketi bilgileri ile gönderilen kargo şirketinin internet sitesi üzerinden kargonuzu takip edebilirsiniz. Uzakdoğu ülkelerinden gelen takipli kargoları da aynı şekilde takip edebilirsiniz. Uzakdoğu kargoların takibi için dünyada birçok insan tarafından kullanılan “17track.net” sitesini kullanabilirsiniz.

Eğer alışverişinizi Amerika ya da Avrupa ülkelerinden yaparsanız genelde UPS ya da DHL gibi uluslararası büyük firmalar tarafından gönderilir ve ortalama 1 haftada elinize geçer.  Ancak bu ülkelerden gelen ürünlerinize ödeyeceğiniz kargo ücretleri alacağınız ürüne göre ürün fiyatına yakın ya da daha fazla olabilir. Bu durumu göze alarak ve kargo ücretini önceden öğrenerek sipariş verin.

Hangi Yurtdışı Sitelerden Alışveriş Yapmalıyım?

Yurdışından alışveriş yaptığınız internet sitelerinin güvenilirliği de en az içeri kadar önemlidir. Piyasada birçok yurtdışı internet alışveriş sitesi bulunmakta ve bunlardan bazıları güvenilir olmayan siteler. Bu nedenle bilinen, çevrenizden güvenilirliğini duyduğunuz siteleri tercih etmenizde yarar var.

Aşağıda güvenilir ve dünyada çok yaygın olan alışveriş sitelerinden bazılarının isimlerini bulabilirsiniz. Bu alışveriş sitelerini tercih etmeniz durumunda, satıcı, ürün ya da kargonuzla ilgili sorun yaşamanız durumunda alıcı koruma güvence sistemleri sayenizde paranızı geri alabilirsiniz.

yurtdışı alışveriş rehberi

 

SONUÇ

Bu yazımızda yurtdışı internet sitelerinden alışveriş yapmadan önce bilmeniz gereken önemli konular hakkında bilgi verdik. Sonraki yazımızda internetten güvenli alışveriş yapmak için nelere dikkat etmek gerekir, sanal kredi kartı ve paypal ödeme sistemi hakkında bilgi vereceğiz.

3 Yorumlar

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Kafamdaki soru işaretleri kalktı.Ebaydan bende sipariş vermek istediğim ürünler var,güvenilir olduğunu öğrenmem iyi oldu.

  2. İade işlemlerinde nasıl bir yol izlemeliyiz? Aldığımız ürünün iade garantisi verilir mi ?

    • Aldiginiz urunu iade etmede problem yasamazsiniz. Turkiyedeki gibi once iade talebi olusturmaniz gerekli ve kargo ucretini sizin odemeniz gerekiyor. Sonrasinda saticidan iade adresini ogrenip urunu geri gonderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir