Anasayfa / Nasıl Yapılır? / Samsung Telefonlara Odin ile Rom Yükleme Rehberi
Odin ile Rom Yükleme

Samsung Telefonlara Odin ile Rom Yükleme Rehberi

Sizlerden gelen talepler doğrultusunda Samsung Telefonlara Odin ile Rom yükleme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili yazımızı nihayet tamamladık. Bu yazımızda Odin nedir? Odin ile Rom yükleme nasıl yapılır? Samsung telefonlara Rom atma nasıl yapılır? gibi sorunların cevaplarını bulacaksınız.

Mobil cihazlar yaygınlaştıkça Android cephesinde farklı firmalardan güncelleme haberleri gelmeye devam ediyor. Neredeyse hemen her hafta, Android işletim sistemine sahip bir çok modeli olan Samsung tarafından Android güncelleme haberi geliyor. Biz de elimizden geldiğince sizlerle bu güncelleme haberlerini paylaşıyoruz.

Samsung Telefonlara Rom Yüklemek

Ancak Samsung marka akıllı telefon ya da tablet kullanan bir çok kullanıcı, mobil cihazlara nasıl rom yüklenir sorusunun cevabını bilmiyor. Ayrıca Android rom yükleme konusunda az da olsa risk olması nedeniyle çoğu kullanıcı da bu işi kendi yapmak istemiyor.

Bu arada Android rom nedir konusunda bilgi almak için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Aslında Samsung telefonlara Rom yüklemek, işlem adımlarını sırasıyla ve doğru yaptığınız sürece çok basit. Samsung Telefonlara Android güncellemesi sonrası iki farklı şekilde rom yüklenebiliyor.

# Bunlardan ilki OTA (Over The Air) üzerinden güncel romun yüklenmesi,

# Diğeri Odin yazılımı ile rom yükleme yapılması.

OTA Üzerinden Güncelleme Nasıl Yapılır ?

OTA üzerinden yeni bir Android sürümüne geçmek için yapmanız gereken pek bir şey yok aslında. Öncelikle herhangi bir aksilik yaşanması ihtimaline karşın telefonunuzdaki önemli verileri yedekleyin.

Sonrasında şarjınızın en az %50’nin üzerinde olduğundan emin olun ve Samsung’un gönderdiği güncellemeyi yüklemeyi başlatın. Her şey yolunda giderse telefonunuzdaki veriler ve yüklü uygulamalara herhangi bir şey olmadan güncelleme cihazınıza otomatik olarak kurulacaktır.

OTA üzerinden güncelleme yapıldığında yeni Android sürümü, eski versiyonun üzerine kurulduğundan küçük bir ihtimal de olsa hatalar ve tutarsızlıklar ile karşılaşmak mümkündür. Bu tür hataların öenüne geçebilmek için kullanılan diğer bir yöntem ise Odin yazılımı ile Rom yükleme yöntemidir. Samsung telefonlara Odin ile Rom atma anlatımına geçmeden önce Odin KullanımıOdin Nedir ?, Odin Ne için kullanılır ? sorularının cevaplarını verelim.

Odin Nedir ?

Odin Samsung resmi Rom’larını Samsung telefon ve tabletlere yüklemenizi sağlayan bir programdır. Samsung tarafından Sammobile üzerinden sunulan resmi Rom dosyalarını mobil cihazlarınıza basit, sorunsuz ve en temiz şekilde yüklemenizi sağlayan yol, Rom dosyasının Odin kullanımı ile yüklenmesidir.

Samsung Rom yükleme aracı Odin programını bilgisayarınıza indirmek için yazı altında Odin ile rom yükleme işlemi için lazım olacak programların indirme linklerinin olduğu Odin indir bölümünden indirebilirsiniz.

Odin ile Rom Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler

Samsung telefonlara Odin ile Rom atma işlemine başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bu hazırlıkları sırasıyla yaptığınız ve uyguladığınız takdirde aşağıda anlatılan Odin ile Rom yükleme işlemini sorunsuz olarak yapabilirsiniz. Yapmanız gereken hazırlıklar sırasıyla;

1.  Samsung marka telefon ya da tabletinize uygun Rom dosyasını Samsung resmi Rom dağıtım sitesi Sammobile üzerinden kendi modelinize uygun versiyon Romu bulun ve indirin. İndirdiğiniz Rom dosyası .zip uzantılı yani sıkıştırılmış dosyadır. Bu dosyayı bir sıkıştırma programı ile bilgisayarınızda bir yere açın. Açtığınızda içerisinde “.md5” uzantılı bir dosya olacak. Odin ile yükleyeceğimiz dosya işte bu .md5 uzantılı dosya.

Burada Rom indirirken dikkat etmeniz gereken nokta, telefonunuzun mevcut işletim sistemi sürümünden daha eski bir sürüm indirmeyin. Bu işleme Downgrade denir ve sorun yaşayabilirsiniz.

2.  Samsung telefonunuzun kullandığınız Windows işletim sistemi tarafından düzgün bir şekilde tanınabilmesi için mobil cihazlar için Samsung USB driver paketini indirip Windows işletim sistemli bilgisayarınıza kurun. Samsung USB Driver indir .

3.  Rom dosyasını telefona yüklemek için Odin programının son sürümünü indirin. İndirdiğiniz dosya sıkıştırılmış dosya olduğundan uygun bir yere açın. Odin programı kurulum gerektirmeyen doğrudan çalıştırılabilir bir exe dosyasıdır. Odin indir .

4.  Telefonunuzdaki rehber, resim/video dosyaları ile önemli gördüğünüz tüm verilerinizi yedekleyin. Aksi halde kurulum aşamasında tüm verileriniz silineceğinden bahsettiğimiz tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

5.  Telefonunuzun şarjının %50 ve üzerinde olduğundan emin olun. Rom yükleme işlemine başlamadan önce şarjınız az olursa ve yükleme işlemi uzun sürerse telefonunuz yükleme esnasında kapanabilir brick olabilir. Bu durumda hiç açılmayabilir ve telefonunuzu kaybedebilirsiniz.

Samsung Telefonlara Odin ile Rom Yükleme

Yukarıdaki hazırlıkları tamamladıysanız artık Odin programı ile rom kurulumu işlemine başlayabiliriz. Bu işlemleri de aşağıda anlattığımız sırayla yapmanız durumunda sorun olmayacaktır.

1.  Öncelikle telefonu Recovery Moda alıp, Wipe yani mevcut Rom’dan kalan tüm verilerin temizlenmesini sağlayacağız.

Recovery moda kolay giriş için telefonunuzu kapatın. Ses açma + Home + Güç tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. Telefonun açılış logosu göründüğü anda güç tuşuna basmayı bırakın. Diğer tuşlara Recovery Mod ekranına giriş yapana kadar basmaya devam edin.

Wipe Data/Factory Reset

Android Recover Mod ve Mod seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Android Recover Mod Rehberi konulu yazımıza bakabilirsiniz.

2.  Şimdi sıra geldi Samsung telefona Wipe yapma işlemine. Düzgün bir şekilde Recovery Moda girdiyseniz karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda “Wipe Data/Factory Reset ” ve “Wipe Cache Partition” seçeneklerini seçerek telefonunuzdaki tüm verilerimizi temizliyoruz. Sonrasında telefonumuzu güç tuşuna basılı tutarak kapatıyoruz.

Android wipe işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Android Wipe Nasıl Yapılır konulu yazımıza bakabilirsiniz.

3.  Sırada telefonunuzu Download Moda alma işlemi var. Gelelim Android Download mod nedir, Download moda nasıl girilir, Download mod neden kullanılır sorularının cevaplarına.

Download mod, Android cihazınızı bilgisayara bağlayarak yazılım atmanızı sağlayan bir Android durum modudur. Biz de bilgisayar aracılığı ile Odin programı üzerinden rom atma işlemi yapacağımız için, cihazımızı Download Moda almamız gerekiyor.

Android Download Mod alma işlemi için yapmanız gereken telefonunuz kapalı şekilde Ses Kısma+ Home + Güç tuşlarına birlikte basarak telefonunuzun açılmasını bekleyin. Bu esnada bu 3 tuşa basmaya devam edin. 4-5 saniye içerisinde telefonunuz Download Moda girecek. Bu ekranı görür görmez tuşları bırakın.

Karşınıza ilk olarak aşağıda soldaki resimde göreceğiniz bir uyarı ekranı gelir. Bu ekranda devam etmek için ses artırma (Volume up) tuşuna basın şeklinde bir uyarı gelir. Biz de devam etmek için Ses artırma tuşuna bir kez dokunuyoruz ve aşağıda sağdaki resimdeki şekilde Download moda giriyoruz.

Android download mod giriş

4.  Telefonuzun Download Mod’da iken daha önce indirmiş olduğunuz Odin yazılımını çalıştırın ve telefonunuzu bilgisayara bağlayın. (Bunu nasıl yapacağını bilmeyenler için telefonunuzun USB kablosunun ince ucunu (Micro USB olan) telefona diğer ucunu bilgisayarınızın USB portlarından boşta olan herhangi birine bağlayın)

Hazırlık aşamasında bahsettiğimiz Samsung USB Driver dosyasını bilgisayarınıza kurduysanız Windows işletim sistemi otomatik olarak cihazınızı tanıyacak ve Odin programında da telefonunuzun bağlandığına dair yazılar göreceksiniz.

5.  Odin programında aşağıdaki resme göre sırasıyla 1. numaralı bölümünde işaretlenen kutucukların aşağıdaki şekilde seçili olduğundan emin olun.

6.  Sonra, aşağıdaki resimde 2.bölümdeki AP düğmesine tıklayın ve cihazınıza uygun daha önce indirdiğiniz .md5 uzantılı rom dosyasını indirip açtığınız yerden seçin.

7.  Seçtikten sonra Odin programı seçtiğiniz romu kontrol edecek. Rom’da herhangi bir hata yok ise resimde 3. numaralı alanda görüldüğü şekilde kontrol işleminin sorunsuz bir şekilde yapıldığına dair bir mesaj ekrana gelecek (Checking Md5 finished Successfully).

8.  Buraya kadar her şey yolunda ise en son aşamaya geldiniz demektir. Odin programında sağ alt tarafındaki “Start” düğmesine basarak Odin ile rom yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Bu aşamada eğer Fail şeklinde hata alırsanız ya da setupConnection aşamasında takılı kalırsanız bu sorunu aşmak için usb takılı iken Download Mod’a geçin. USB bağlı değilken Download MoD2a geçtiğinizde düşük te olsa bu tür sorunlar ile karşılaşma ihtimaliniz var.

Eğer bu aşamaya kadar bir problem yok ise, rom kurulumu başladıktan sonra telefonunuzdaki Download Mod ekranı yerini Rom yükleme ekranına bırakacak ve ekranın en altında Romun yükleme aşamasını gösteren bir bar çıkacak. Bu bar en sona gelene kadar telefonda hiç bir işlem yapmayın.

odin ile rom yükleme

Rom yükleme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuz kendiliğinden yeniden başlayacak ve açılışta yeni Rom konfigürasyonu yapılacak.

Konfigürasyon tamamlandıktan sonra telefonunuz yeni Rom ekranı ile açılacak. Gerekli dil, tarih/saat vb. açılış ayarlarını yaptıktan sonra telefonunuza daha önce yedeklediğiniz yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Samsung Root Atma İşlemi

Tüm anlatılan işlemleri yaptınız ve yeni yazılımınızı kurdunuz. Sıra geldi eğer yapmak isterseniz Samsung telefona Root Atma işlemine. Eğer böyle bir düşünceniz var ise Samsung Root Atma yazımızda ayrıntılarıyla anlattığımız  ve tüm Samsung cihazlara uygulayabileceğiniz root atma yöntemini yazıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Odin ile Rom Yüklemek İçin Gerekli Program Linkleri

#   Samsung Rom indir.

#  Odin programı indir.

#  Samsung USB Drivers indir.

#  Sıkıştırılmış dosyaları açmak için 7zip indir.

 

Yazımızı beğendiyseniz Android ile ilgili diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Odin ile rom yükleme konulu yazımız hakkındaki görüş ve sorularınızı yazı altına cevap yazarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı en kısa sürede cevaplamaya çalışacağız.

Özet
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Odin ile Rom Yükleme Rehberi
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

99 Yorumlar

 1. Fail alan yada setupConnectionda takılı kalanlar olabilir.Bu sorunu aşmak için usb takılı iken download moda geçin ,geçtikten sonra usb takarsanız bu hataları verebiliyor.Umarım yazan arkadaş da böyle bir güncelleme geçer çünkü çok ugrastım bulana kadar…

 2. kolay gelsin ben rom attım en son odinde pass! çıktı yani işlem gerçekleşti büyük ihtimal ama yine samsung yazısında takılıp kalyor yardımcı olurmusunuz ?

 3. s.a. telefonum j2 açılış ekranında sabit kalıyor, recover mod açılmıyor. download mod da işlemleri aynen yaptım ‘pass’ yandı ama telefonda değişiklik olmadı. ne yapmalıyım?

 4. selam, tüm işlemleri yaptım. ODİN3 v3.09 proramını açıp N7100 ile ilgili AP yi seçerek MD5 dosyasını açtım ve bekledim.

  Added!!
  Enter CS for MD5..
  Check MD5.. Do not unplug the cable..
  Please wait..
  Checking MD5 finished Sucessfully..
  Leave CS..
  Odin engine v(ID:3.1101)..
  File analysis..
  SetupConnection..
  Can’t open the serial(COM) port.
  All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

  Dosyalar geldikten sonra start tuşuna bastım. Fakat ODİN programının üst sağ köşesinde kırmızı ile FİLE! çıktı. Reset yaparak tekrar tekrar denedim. Dosyaları telefonuma yükleyemiyorum. Sorun nedir? Nasıl yardımcı olabilirsiniz. teşekkür ederim

  • Verdiği hataya göre odin telefonunuzu görmüyor. Bilgisayarınıza Samsung telefonlar için USB driver paketinin yüklüğü olduğundan emin olur. Yazı içerisinde driver linki mevcut.

 5. merhaba. ben telefonuma root attım. yani şu an rootlu. şimdide rom atmak istiyorum. bu olabilir mi. yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Yardım edin benim tablette package dispaler pro vardı parayla aldıgım uygulamadır. ondan tabletin kendi launcherını devre dısı bıraktım nasıl olacak diye merak ettim .sonra yeniden baslattım samsung yazısında kaldı acılmıyor odinle duzelirmi oncedende root atmıstım 400 tl yemisti… Kendim duzeltmek istiyorum …

  • Yazıdaki adımları izyerek (wipe kısmını yapmadan) telefonunuza uygun romu sammobile sitesinden indirip kurarsanız sorununuz düzelir.

 7. merhabalar hersey güzel ama bilgisayar yani samsung usb download ve odin not3 neo cihazımı tanımadı yardımcı olur musunuz

 8. MEHMET KÜÇÜK

  Hayırlı akşamlar ustam ,bana almanyadan SM-N901T not 4 cihaz geldi .
  dil Türkçe olmadığından sammobile den yeni bir yazılım yaparken usb kablosu çıktı , ve şu an ekranda (FRİMWARE UPGRADE ENCONUNTERED AN İSSUE.PLEASE SELECT RECOVERY MODE İN KİES&TRY AGAİN )
  YAZIYOR . BANA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ.
  saygılarımla

  • Telefonu kapatın ve sitede anlatıldığı şekilde Recovery Mod’a alacak şekilde açın. Bu ekranda sitede altıldığı şekilde wipe yapıp restart yapın. Telefonun fabrika ayarlarına dönümüş şekilde düzgün olarak açılması gerek. Bu aşamadan sonra telefonu Download moda alarak Odin ile rom kurma yazımızda anlatıldığı şekilde romu tekrar kurun.

 9. merhaba, işlemleri takip ederek odinle programı note 5 e yükledim ama en sonunda DRK ( device root key ) hatası verip telefon egene eski haline döndü, yani hala çalışmıyor, yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Telwfonunuzun imei si saglam mi? Bu problem rom kurmadan once de varmiydi? Daha ayrintili yazarsaniz yardimci olmaya calisalim.

 10. Telefonumu (s4) istemeyerek 4.4.2ye yukselttim hic memnun degilim tekrar eski yazilimina dinmek icinde bunlari yapsam sorun olur mu? Siz daha yeniyi yukleyin demissiniz. Birde cihaz afganistan gorunuyor sammobilden tur olan rom yuklemem sorun yaratir mi?

  • Telefonunuzun tam modelini yazarsaniz Turkce rom konusunda yardimci olabiliriz.
   4.4.2 romda problem olmamasi gerek. Rom yuklemeden once wipe yaptiniz mi yoksa ota ile mi guncellediniz?

 11. Merhaba ben sammobileden romu indirdim.Odini de indirdim.bilgisayara atacam fakat bilgisayar da internet yok sorun olur mu? Arti benim telfon rootlu bu rootu gidermek icin rom oluyir mu?

  • Odin ile romu yuklemek için internet bağlantısı olmasına gerek yok. Telefonunuzda mevcut romunuzda root varsa yeni tomda olmasını istemiyorsanız Recovery modda iken Wipe yapın.

 12. selam, tüm işlemleri yaptım. ODİN3 v3.09 proramını açıp N7100 ile ilgili AP yi seçerek MD5 dosyasını açtım ve bekledim. Dosyalar geldikten sonra start tuşuna bastım. Fakat ODİN programının üst sağ köşesinde kırmızı ile FİLE! çıktı. Reset yaparak tekrar tekrar denedim. Dosyaları telefonuma yükleyemiyorum. Sorun nedir? Nasıl yardımcı olabilirsiniz. teşekkür ederim

 13. Merhaba anlatımınız için teşekkürler fakat odin yükleme esnasında fail hatası veriyor. Telefonum Galaxy K Zoom SM-C111, sammobile üzerinden ülkeyi Arjantin olarak seçtim ve onu indirdim. Daha doğrusu doğru olanın hangisi olduğunu bilmiyorum. Hangisini seçmeliyim?

  • Avrupa romlarından birini indirip kurarsanız daha sağlıklı olur. Güncel romlarda Fransa, Almanya, Rusya gibi ülke romlarını tercih edebilirsiniz.

 14. kasım taşkıran

  S.A. bende samsung s7 nin replikası mevcut çin malı çakma telefonlarada aynı şekilde rom yükleyebiyormuyuz ve bunlara uygun romu nerden bulabiliriz acaba

 15. dediklerinizin aynısını yapıyorum odinde yuklerken fail hatası veriyor lutfen yardım edin

 16. Galaxy grand neo plus kullanıyorum şu anki sürümü kitkat 4.4.4 onu 5.0.2 güncellemesine odin ile yükseltebilir miyim?

  • Sitede yer alan odin ile rom yukleme adimlarini takip ederek yukleyebilirsiniz.

   • herseyı duzgun yapıyorum ancak bar ıslemı bıtıyor tel kendını resetlıyor konfigirasyon yapmıyor sureklı resetlıyor yardımcı olrsanız sevınırım..

    • Bütün adımları eksiksiz yaptığınız taktirde sorun olmaması gerek. Yazıda anlatılan şekilde adım adım tekrar kontrol ederek dener misiniz.

 17. Merhaba dediğiniz herşeyi harfiyen uyguladım rom yükleme de tamamlandı fakat telefon açıldığında yine aynı sorun var ”bu cihazda daha önce giriş yapılan e-posta hesabı ile oturum açın diyor… Lütfen cevap yazarmısınız…

 18. Telefon ve recovery mod açılmıyor download modda yükle işlemi yaptım sonuç başarılı ama yine telefon resetliyor ve recovery mod komut yok yazıp reset atıyor

 19. Samsung SM-N7500Q telefonuma yükledim. odin Success verdi. fakat su an telefon acılma ekranında Samsung yazısı geldi gitmiyor bekliyorum öylece. acil yardım

  • Aynı işlemi tekrar deneyin yine olmaz ise wipe yapıp tekrar deneyin.

  • arkadaşım aynısı bende oldu biraz uzun sürüyor ama bekle samsung ekranında daha sonra android yükseltiliyor diye bir yazı çıkacak ve telefonunda yüklü olan uygulamaları optimize ettikten sonra tamamen açılacak.. gerçi ben wipe atmadan sadece download modunda yükledim.. wipe ta aynısı olur mu bilemiyorum.. denemek lazım.. 🙂

 20. indirdiğimiz rom dosyasından 5 dosya çıktı
  AP
  BL
  CP
  CSC
  HOME_CSC
  bunları nasıl seçeceğiz mesela şu HOME_CSC olanı?.teşekkürler.

  • Emin olmamakla beraber Home_csc seçmeseniz de rom kurulur ancak bu tür parçalı dosyalardan oluşan romlar Brick olmuş, açılmayan cihazlar için kullanılıyor genelde. Kendinizi garantiye almak adına tek dosyadan oluşan bir romu kurarsanız daha sağlıklı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir