Anasayfa / Haberler / Raspberry Pi 3 Özellikleri
Raspberry Pi 3 özellikleri

Raspberry Pi 3 Özellikleri

İngiltere’deki Raspberry Pi Vakfı tarafından araştırma/geliştirme faaliyetlerine destek olmak için üretilmiş kredi kartı büyüklüğündeki Raspberry Pi mini bilgisayar serisinin son üyesi Raspberry Pi 3 özellikleri ve fiyatı duyuruldu.

Daha önce sizlerle burada Raspberry mini bilgisayarlar hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik. Daha önce Raspberry mini bilgisayarı hiç duymayanlar bu yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Raspberry Pi Vakfının dördüncü yıl dönümünde tanıtılan Raspberry Pi 3 fiyatı da önceki modellerden farklı değil. Bir önceki nesle göre Wifi ve Bluetooth desteğiyle gelen Raspberry Pi 3’ün fiyatı yeni özelliklerine rağmen 35 dolar olarak belirlenmiş.

Raspberry Pi mini bilgisayarların en büyük kullanım amaçlarında olan eğitim alanında kullanımda wifi desteği olmaması önemli bir eksiklikti. Artık 35 dolara alınabilecek Wifi ve Bluetooth destekli bu mini bilgisayar ile bu sorun da aşılmış oldu.

Yine diğer kullanım alanı olan sensörlerden veri alışverişine yönelik kablosuz olarak bluetooth üzerinden Raspberry Pi 3’ün sensörler ile haberleşebilmesi bu alanda çalışanlara da yeni ufuklar açacak gibi görünüyor.

Raspberry Pi 3 Özellikleri

Raspberry Pi 3 teknik özellik anlamında da önemli iyileştirmeler ile geliyor.

Raspberry Pi 3 İşlemci : Yeni model 64-bit, 4 çekirdekli 1.2 GHz ARM Cortex A-53 işlemci ile geliyor.

Raspberry Pi 3 Ram : Yeni modelin ram’i önceki model ile aynı yani 1 Gb olarak belirlenmiş.

Ram aynı kalsa da işlemci ve mimarideki iyileştirmeler ile yeni Raspberry Pi 3 modeli, bir önceki Raspberry Pi 2 modeline göre %50 daha fazla hız ve performans sunmayı başarıyor.

Yazımızı beğendiyseniz diğer teknoloji haberlerimize de buradan ulaşabilirsiniz. Raspberry Pi 3 özellikleri ve diğer konular ile ilgili sorularınızı bize yazı altına mesaj atarak iletebilirsiniz.

Özet
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Teknopedia
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir