Anasayfa / İncelemeler / USB C Nedir, USB Tarihçesi ve Bilinmeyenleri
USB C Nedir

USB C Nedir, USB Tarihçesi ve Bilinmeyenleri

Bugün sizlere artık hayatımızdaki özellikle mobil ekeltronik cihazların neredeyse tümünde bulunan ve veri aktarımına imkan veren USB bağlantı standardının son üyesi USB Type C hakkında bilgiler sunacağız.

İlk olarak 2013 senesinde duyurulan USB 3.1 standardı ile hayatımıza giren USB Type C terimini aslında çoğumuz 2015 Mart ayında Apple etkinliğindeki yeni Macbook’lara USB Type C portunun gelmesiyle öğrendik.

 USB C Nedir

Yazımızda USB C Nedir ve USB C tanımı ile ilgili açıklamalara geçmeden önce USB nedir, USB tarihçesi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle USB bağlantı standardının tanımı ile başlayalım.

USB Nedir ?

USB açılımı ingilizce Universal Serial Bus teriminin kısaltmasıdır. USB; günümüzde teknoloji alanında kullandığımız bilgisayarlardan, mobil cihazlara, fotoğraf makinelerinden yazıcı ve tarayıcılara kadar bir çok alanda kullanılan teknolojik cihazda veri transferi yapmaya imkan veren bir bağlantı standardıdır.

USB veri aktarımının yanı sıra ilettiği elektrik akımı ile mobil cihazların şarj edilmesinde ya da düşük voltajda elektrik kullanılan cihazların ilave güç kaynağı gerektirmeden USB üzerinden çalışabilmesine imkan vermektedir. Gelelim USB bağlantı standardı ilk ne zaman oluşturuldu, USB versiyonları neler ve USB tarihçesi sorularının cevaplarına.

USB Tarihçe

USB bağlantının temelleri 1994 yıllında Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft,NEC, and Nortel firmalarından oluşan 7 adet şirket topluluğunun bir araya gelmesiyle atılmıştır. Yapılan çalışmalar bir araya gelme sürecinden 1 sene sonra karşılığını vermiş ve ilk USB standardı olan USB 1.0 Intel çalışanı Ajay Bhatt tarafından geliştirilmiştir.

 USB Type C Nedir

Sonrasında 1998 senesinde USB 1.1, 2000 senesinde USB 2.0, 2008 senesinde USB 3.0 ve 2013 senesinde USB 3.1 standartları geliştirilmiştir.

 USB C Nedir ?

USB Type C,  USB bağlantı teknolojisinin geldiği son nokta diyebiliriz. USB Type C All in One diye tabir edilen bütün bağlantı şekillerini bir arada toplayan bir bağlantı türü olarak özetlenebilir.

 USB C Nedir

USB C ile veri aktarımı, voltaj ile güç iletimi, VGA ve HDMI görüntü aktarımını tek bir port ile sağlayan bir bağlantı türü. Bu port üzerinden;

# Pil ile çalışan cihazlarınızı şarj edebilir,

# Düşük voltaj ile çalışan cihazlarınıza elektrik sağlayıp ilave güç bağlantısına gerek duymadan onları çalıştırabilir,

# USB C bağlantıyı destekleyen cihazlarınız arasında veri aktarımı yapabilir,

# USB C destekli cihazlar arasında VGA ya HDMI görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

Usb C boyut olarak 8.4 mm genişliğe ve 2.6 mm kalınlığa sahip. USB C Type küçük boyutları ve kaplandığı alan sebebiyle hem mobil küçük cihazlara hem de büyük cihazlar için uygun bir bağlantı arayüzü sunuyor.

Ayrıca USB C portu, eski USB sürümlerini de desteklediğinden geçmişe dönük USB cihazlarla da uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

USB Type C Bağlantı Hızı

USB C bağlantı hızı şimdiye kadar duyurulan USB bağlantı çeşitleri içerisinde en hızlısı. USB Type C veri transfer hızı 10Gbps‘e kadar veri aktarımına imkan vermekte.

USB C, kendisinden önce duyurulan USB 3.0 standardından iki kat daha hızlı aktarım yapabilmekte. USB 3.0 veri transfer oranı 5Gbps’e kadar aktarımı destekliyordu.

Sonuç

USB Type C bağlantı portu, desteklediği yüksek aktarım hızı, bir port üzerinden bir çok işi yapabilme özelliği, boyut olarak az yer kaplaması, daha önceki USB bağlantı standartlarını desteklemesi nedeniyle bir çok avantaja sahip.

Şu anda çok fazla cihazda görmediğimiz USB C Type portunu, sağladığı bu avantajlar sebebiyle önümüzdeki dönemde sıklık göreceğimizi tahmin ediyoruz.

Yazımızı beğendiyseniz diğer inceleme yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Yazı içeriği ile ilgili soru ve yorumlarımızı yazı altına yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Özet
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
USB C Type Nedir
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir